»Mir med ljudmi, varovanje planeta, gospodarstva in politike, ki postavljajo osebo, pravičnost in dostojanstvo v središče: o tem bomo delali, razpravljali in načrtovali na globalni ravni na Genfestu.«
To pojasnjujejo mladi Gibanja fokolarov, ki so se od 12. do 24. julija v Braziliji zbrali na tisoče na svetovnem dogodku. Cilj je, kot pravi naslov: »Juntos para cuidar«, to je, da skupaj na svetovni ravni skrbimo za najbolj trpeče in ranljive ljudi in dele človeštva, onkraj kulturnih, etničnih in verskih razlik.
Velike spremembe v teku kažejo na potrebo po novi kulturni paradigmi, ki ne temelji na posamezniku, ampak na družbenem odnosu, odprtem celotnemu človeštvu s kulturo, ki spodbuja univerzalno bratstvo; ki kompleksnosti ne odpravlja, temveč jo krepi in nam omogoča globlje razumevanje zgodovine človeštva in narodov.
Genfest 2024 poteka v treh fazah: prostovoljstvo, osrednji dogodek in ustvarjanje skupnosti, razdeljenih po interesnih področjih, študijskih ali poklicnih, da bi ostali povezani in si prizadevali za izgradnjo bolj edinega sveta na svojih ozemljih. V tej poglobljeni izkušnji so protagonisti in ustvarjalci mladi ljudje. Medgeneracijski dialog in sodelovanje sta bistveni steber spremembe, ki jo želijo predlagati tudi mednarodnim institucijam. Izbrani trenutki bodo pretočno predvajani po vsem svetu na YouTube kanalu Genfest 2024.
Za zaključek bodo novi koraki in projekti, ustvarjeni ali v teku za izgradnjo mirnega in bolj združenega sveta, zbrani v dokumentu, ki bo predstavljen na Vrhu prihodnosti (22.–23. september 2024) Združenih narodov. Vseboval bo konkretne projekte in predloge za bolj pravičen in bratski svet kot prispevek k mednarodnim ciljem Agende ZN 2030.
Tisti, ki se ne morejo udeležiti osrednjega dogodka v Braziliji, se lahko pozanimajo o genfestu, ki je najbližji njihovemu domu, saj bo še 44 lokalnih Genfestov potekalo v Koreji, Indiji, Šrilanki, Filipinih, Pakistanu, Vietnamu, Jordaniji, Egiptu, Burundiju, Tanzaniji, Angoli, Zambiji, Keniji, Etiopiji, Južni Afriki, DR Kongu, Slonokoščeni obali, Kamerunu, Burkini Faso, Peruju, Boliviji, Mehiki, Gvatemali, Argentini, Madžarski, Srbiji, Češki, Slovaški, Nemčiji in Italiji.
Juntos para cuidar: program
Eksperimentiranje – prvi teden Genfesta (12.–18. julij 2024) je udeležencem ponudil »poglobljeno« izkušnjo prostovoljstva v enem od 40 projektov in organizacij na voljo v več državah Latinske Amerike in drugih delih sveta. Ta akcija je potekala v sodelovanju z UNIRedes, ki združuje več kot 50 organizacij, pobud in družbenih gibanj iz 12 latinskoameriških in karibskih držav za transformativne ukrepe na različnih področjih (umetnost in kultura, okolje, demokratično upravljanje, izobraževanje). , delo itd.) s protagonizmom vseh vpletenih akterjev.
Praznujte – Od 19. do 21. julija v Aparecidi, v areni nacionalnega svetišča, se bodo mladi zbrali na osrednjem dogodku. Spoznavali bodo izkušnje, delili strategije miru in bratstva tudi z umetniškimi in glasbenimi dogodki. Dogodek bodo prenašali v več kot 120 državah. Velik festival idej, misli in pobud, ki bo navdušil na tisoče mladih različnih kultur, narodnosti in veroizpovedi, da bodo živeli za zedinjen svet.
Učenje in deljenje – tretja faza bo potekala od 21. do 24. julija: mladi bodo razdeljeni v skupine, imenovane »skupnosti« po osmih interesnih področjih: ekonomija in delo, medkultura in dialog, duhovnost in človekove pravice, zdravje in ekologija, umetnost in družbena angažiranost, izobraževanje in raziskovanje, komunikacija in mediji, aktivno državljanstvo in politika.
V teh skupnostih se bodo mladi lahko učili, razpravljali in snovali nove oblike skupne zavezanosti k širjenju kulture bratstva prek lokalnih projektov z globalno perspektivo, tako da se bodo po vrnitvi v svoje države lahko lokalno angažirali na območjih in se usposobili za kulturno paradigmo bratstva in odnosa.
Mednarodna ekipa, sestavljena iz akademikov, strokovnjakov, voditeljev ter družbenih in političnih aktivistov – mladih in odraslih – bo udeležence spremljala v debatah in skupinskem delu.
Svojo udeležbo so med drugim potrdili: Luigino Bruni, ekonomist (Italija), Choie Funk, arhitekt in družbeni aktivist (Filipini), Jander Manauara, raper in aktivist (Brazilija), Carlos Palma, koordinator Living Peace (Urugvaj), Myrian Vasques, domorodska svetnica (Brazilija), Silvina Chemen, direktorica Centra za medverski dialog pri rabinskem semenišču (Argentina), John Mundell, direktor vatikanske akcijske platforme Laudato Si’ (ZDA), Nicolas Maggi Berrueta, violinist, veleposlanik miru (Urugvaj), Israa Safieddine, pedagog, specializiran za islamsko izobraževanje (ZDA).
Vir: www.focolare.org