18. januarja 2024 je nekaj mladih iz različnih držav iz Mednarodnega centra Gibanja fokolarov v spremstvu svojih odgovornih obiskalo Urad za mlade pri Dikasteriju za laike, družino in življenje, da bi predstavili prihodnji Genfest.
Na Uradu za mlade pri Dikasteriju za laike, družino in življenje je 18. januarja potekalo zelo bogato srečanje z mladimi različnih narodnosti iz Mednarodnega centra Gibanja fokolarov. Sprejeli so jih pater João Chagas, vodja urada, Gleison De Paula Souza, tajnik Dikasterija, in celotna ekipa.
Namen tega srečanja je bil predstaviti prihodnji Genfest, svetovni dogodek, ki ga organizirajo mladi iz Gibanja fokolarov. Potekal bo julija 2024 v Braziliji, v prvi fazi bo vključeval tudi druge latinskoameriške države.
»Na tem srečanju smo imeli možnost, da smo podelili najpomembnejše osebne izkušnje v luči Genfesta 2024,« nam je povedala Mariane (Brazilija). »Poleg tega,« je nadaljevala, »sem začutila, da smo se znašli v prijaznem okolju, ki odraža raznolikost in medkulturnost, značilni tudi za nas v Mednarodnem centru Gibanja.«
»Prvič sem se udeležil srečanja v Vatikanu,« pravi Sole, ki predstavlja vse mlade v Aziji. »Prej sem mislila, da je Cerkev resna in avtoritativna. Namesto tega me je presenetila želja, da bi prisluhnila glasovom mladih.«
Po uvodnih predstavitvah in prvih trenutkih izmenjave so mladi lahko s prisotnimi razpravljali o različnih temah.
»Člani Urada so nam skupaj s p. Chagasom pripovedovali o delu, ki so ga opravili za Svetovni dan mladih (SDM) leta 2023 v Lizboni (Portugalska),« je povedovala Maria José (Venezuela), »in nas povabili, naj jim povemo, kakšna je bila izkušnja za tiste, ki smo se ga uspeli udeležiti. Na koncu smo povedali še o našem delu za Genfest v njegovih različnih fazah. Najbolj me je presenetilo družinsko vzdušje. Izrazili so svoje veliko zaupanje v projekt, ki ga izvajamo. Zavedamo se, da so pred nami izzivi, vendar je tudi to bogastvo, ki nas vabi, da gremo naprej.«
“Juntos para cuidar” (Skupaj za skrb) je tema, izbrana za naslednji Genfest, in prav koncept “skupaj”, “sinodalnost”, je postal glavna točka razmisleka na tem srečanju. »Med pogovorom,« pripoveduje David (Venezuela), »je tajnik Gleison De Paula Souza omenil Markov evangelij (prim. Mr 10,46-52), v katerem je omenjen slepec Bartimej. Ta svetopisemski odlomek je uporabil za to, da je govoril o sinodalnosti, o tem, da je treba iti k tistim, ki so zavrnjeni, jih sprejeti in jim dati občutek, da so ljubljeni. Imel sem občutek, da mi Bog govori: To je pot, po kateri moramo hoditi. Poleg tega mislim, da lahko vsak dan srečamo ljudi, ki jih navdihuje Sveti Duh, in kot Cerkev moramo biti odprti za poslušanje vsega, kar prihaja od zunaj. To je zame sinodalnost.«
Za Mašo (Rusija), ki pripada Ruski pravoslavni cerkvi, pa sinodalnost po njeni izkušnji pomeni hoditi skupaj v različnosti brez strahu: »To pomeni iti naproti drugemu, najti skupni jezik, tisti, ki prihaja neposredno iz srca vsakega človeka; to pomeni iti naproti bratu ali sestri druge veroizpovedi, neverniku, vendar brez napora. Samo z željo pričevati in iti. Če se ne bomo skupaj podali na to pot, ne bo prihodnosti.«
Ob koncu je vodja urada pater João Chagas izrazil veselje za tako sodelovanje in za živahno izmenjavo, kar ga obogatilo. V naslednjem videoposnetku z vami delimo nekaj vtisov na to temo in njegovo voščilo za Genfest.
Maria Grazia Berretta
Videoposnetek (vključiti podnapise v slovenščini)