Gibanja200.000 kristjanov raznih laiških gibanj, združenj in skupin v pogovoru s papežem Frančiškom. Pogum in upanje vere. Pozdrav Marie Voce: zavzemanje Gibanja fokolarov, da bi pogumno in veselo pričalo za krščanstvo.

Štiri vprašanja in štirje spontani odgovori. Papeževe besede predstavljajo najbolj ganljive trenutke na binkoštno vigilijo 18. maja letos, ko se je na Trgu svetega Petra zbralo 200.000 vernikov iz številnih cerkvenih resničnosti. »Vedel sem, kakšna so vaša vprašanja, to je res!« Toda odgovori so spontani in navzoči jim zbrano prisluhnejo v tišini. Kako je prišel do gotovosti vere in kako premagati svojo krhkost? To je prvo vprašanje in nanj odgovori s pripovedjo o svoji zgodbi: »Imel sem milost, da sem odraščal v družini, v kateri smo vero živeli preprosto in konkretno. Zlasti moja babica je veliko pripomogla k moji veri. Pripovedovala nam je o Jezusu, nas učila katekizma, na veliki petek nas je vodila na procesijo s svečami, ko je ob koncu procesije prihajal ležeči Kristus, je babica hotela, da pokleknemo in dejala nam je: Umrl je, a jutri bo vstal! Svoje prvo krščansko oznanilo sem prejel pri svoji babici.«Povabil je, naj se znebimo strahu: »Krhki smo, to vemo, a On je močnejši. Z Gospodom smo varni, vera raste z njim.«
Gibanja 2Kaj je najpomembnejše, na kar moramo biti pozorni? »Kaj je najpomembnejše? Jezus! Če gremo naprej z organizacijo, a brez Jezusa, ne napredujemo.« Povabil je, naj živimo v »sozvočju s Svetim Duhom«. Ne toliko govoriti, kolikor pričati z doslednim življenjem.
Kako živeti Cerkev, ki bo revna in za reveže? Kakšen prispevek dati Cerkvi in družbi v tej krizi, ki se dotika javne etike? »Živeti evangelij: to je glavni prispevek, ki ga lahko dajemo. Cerkev ni politično gibanje, tudi ne dobro organizirana struktura. Mi nismo nevladna organizacija in če Cerkev to postane, izgubi sol, nima okusa, je samo praznost organizacij.«
Opozori na največji nevarnosti; učinkovitost in zaprtost vase, saj zaprtost vodi v bolezen: »Cerkev mora iziti iz same sebe do bivanjskih obrobij.« Seveda, ko izstopa iz sebe, se lahko zgodi nesreča, toda: »Tisočkrat raje imam Cerkev, ki je doživela nesrečo, kakor Cerkev, ki je zaradi zaprtosti zbolela. Pojdite ven, izidite!« To je papeževo vabilo, da bi izšli iz kulture spopada in razdrobljenosti, iz “kulture odpadkov” in namesto tega živeli kulturo srečanja z drugim: z Jezusom in z vsemi brati začenši pri najbolj ubogih, pogledati jim v oči in se jih dotakniti, da bi se »dotaknili Kristusovega mesa, da bi sprejeli vase bolečine revežev.«
Kako izpovedati vero? »Za oznanjevanje evangelija sta potrebni dve kreposti: pogum in potrpežljivost«, kakor je spomnil v svojem pričevanju brat Shabhaza Bhattija, pakistanskega ministra, ubitega leta 2011. Vsi smo na poti mučeništva: nekdo daje življenje v pričevanju za Jezusa, a drugi doživlja majhno vsakodnevno mučeništvo. »Kristjan mora vedno znati na zlo odgovoriti z dobrim.« »Tem bratom in sestram dajmo začutiti, da smo globoko zedinjeni s tem stanjem.« »Molite za te brate in sestre v vsakdanji molitvi?«
Ko so različni odgovorni za cerkvena gibanja in skupnosti pozdravili papeža Frančiška, se mu je Maria Voce zahvalila in povedala, kako si Gibanje fokolarov prizadeva »dati to pričevanje pogumnega in veselega krščanstva«. Med prvimi vtisi je povedala, da je “njegov nagovor dobro del srcu,« posebej ko je vztrajal na srečanju z Jezusom in pri molitvi, o čemer je govoril v vseh odgovorih in tako poudaril »duhovno razsežnost kristjana: molitev, srečanje z Jezusom, do katerega pride po osebah, na obrobjih, zunaj. Odvrgel je razmišljanja, preučene strategije, a ni zanemaril izzive. Gledati je treba na Jezusa in vse drugo je posledica.« Predsednica Gibanja je poudarila tudi na ozračje prijateljstva in veselje med ustanovitelji in predstavniki skupnosti in gibanj: »Prepričana sem, da je papež ob prihodu začutil to veselo srce Cerkve.« Giancarlo Faletti, sopredsednik Gibanja, pa je poudaril, da je papež pokazal v ljubezni do Jezusa in bližnjega dinamičnost življenja nekoga, ki zna gledati navzven: »Na nas ni gledal kot na podrobnost Cerkve, ampak kot na kristjane, pred seboj je imel krščanstvo.«

Vir: www.focolare.org