Santa-Terezinha-C-Caris-Mendes-CSC-1-520x325Otok Santa Terezinha
»V vas je pravo bogastvo,« je dejala Emmaus, ko je obiskala otok S. Teresinha, mestno četrt Recife, ki se je nekoč imenoval “Peklenski otok”.

»Najbolj me je presunilo, ko sem videla tisti zid. A revščina je na drugi strani zidu, na tej je bogastvo. Kajti bogastvo je ljubezen, zmožnost darovanja, podeljevanja. Na drugi strani zidu pa sta interes, tekmovalnost …« To je dejala, ko je 25. marca odšla z otoka S.Terezinha, mestne četrti Recife. In Giancarlo: »Danes smo bili v šoli, vi ste bili naši učitelji. To je bil za nas Božji dar, zaradi katerega vam pravimo: hvala!«
Zid, o katerem je Emmaus govorila, je bil zgrajen pred nekaj leti, da ne bi “motil” zaradi pogleda na revščino četrti stranke pomembnega nakupovalnega centra, postavljenega na drugi strani ceste. Tisti zdi je simbol družbene neenakosti.
Kakšna so znamenja bogastva, o katerih je govorila Emmaus? Ime te četrti je bilo “Peklenski otok” zaradi degradiranosti prebivalcev. »Sporočilo evangelija, ki ga živijo ljudje iz Gibanja že 50 let, so podelili z nami in skupaj z nami so iskali načine za izboljšanje življenja. To jih je notranje osvobodilo,« je povedal Johnson, ki je vodil obisk četrti, »in nam odprlo novo obzorje, postali smo “subjekti” spremembe našega družbenega okolja.«
Santa-Terezinha-C-Caris-Mendes-CSC-5-520x325Leta 1968 je skupina ljudi iz Gibanja odgovorila na vabilo nadškofa Recife, Dom Heldera Câmare, naj spreminjajo lokalne razmere. Tako so na otok prišli študentje in profesorji, odvetniki in zdravniki, delavci in gospodinje, ki so hoteli živeti skupaj s prebivalci in priti skupaj do rešitve.
Postopno se je ustvarila skupnost z globoko civilno zavestjo. Ustanovili so združenje prebivalcev otoka, ki so postali protagonisti svojega razvoja. Ko se je v državi začel proces demokracije, so nastali novi načini za udeleženost in z občino so se pogajali za denar iz javnih sredstev. Veliko stvari se je izboljšalo: napeljali so elektriko, položili asfalt na veliko ulic, postavili šolo in zdravstveni center. Vse je nastalo v sodelovanju z učitelji, zdravniki in medicinskimi sestrami iz Gibanja, ki jih je zaposlila občina. Seznam izboljšav je zelo dolg. Johnson je večkrat ponosno dejal: »Vse smo prejeli v moči dialoga, v moči skupnosti, nismo se prodali nobenemu politiku!«
Zadnji del obiska je bil namenjen centru za otroke in najstnike, kamor prihajajo po pouku,da niso na ulici, kjer je tveganje za nasilje in mamila veliko. Tu prejemajo trdno človeško in duhovno vzgojo, imajo več glasbenih in športnih aktivnosti. Center vodi združenje, ki ga podpira solidarnost mnogih ljudi, najprej družine iz Gibanja iz Brazilije in drugih držav. Oba gosta je sprejela pesem najmlajših, ki dobro izrazi bogastvo tega naroda: »Oh, moj Bog, vem, da bi moralo življenje biti boljše, in to bo, a lahko kljub temu ponavljam: lepo je, lepo je, lepo je!«
»Tukaj je očitno, da je seme evangelija rodilo veliko sadov,« je še dejala Maria Voce delavcem tega centra. »Ko odhajava od tu, ne nosiva vas v srcu, ampak ste zgled in spodbuda za vse Gibanje po svetu.«
spletna stran: www.focolares.org.br/sitenacional

Vir: www.focolare.org

video v italijanščini