Na kakšen način deluje danes Sveti Duh v Cerkvi? Je v današnjem času, za katerega so značilni razdrobljenost, kompleksnost, škandali in humanitarni izzivi, še smiselno govoriti o ekumenski poti? Dve leti po dogodku v Lundu, ki je dal novo spodbudo ekumenskemu dialogu, se je v Sigtunu na Švedskem od 6. do 9. novembra srečalo 40 škofov iz 18 držav. V pogovorih in medsebojni izmenjavi so poglobili temo »Dih Svetega Duha in Cerkev v današnjem svetu«. Prisotna sta bila tudi predsednica Gibanja fokolarov Maria Voce in sopredsednik Jesus Moran ter skupina predstavnikov Gibanja iz Švedske. Maria Voce je predstavila temo »Dih Sv. Duha, duše Cerkve, v misli in izkušnji Chiare Lubich«, Jesus Moran pa je prikazal izzive sodobnega sveta s pogledom duhovnosti edinosti.
37. srečanje škofov je sad izkušnje zbornosti in občestva, ki je nastala na željo papeža Janeza Pavla II.
»Poleg poročil smo želeli dovolj časa nameniti tudi dialogu in izmenjavi o ekumenskih izzivih, s katerimi se srečujemo vsakodnevno v naših narodnih in kontinentalnih okoljih,« je pojasnil kardinal Francis Kriengsak Kovithavani, nadškof Bangkoka in moderator srečanja.
Msgr. Brendan Leahy, katoliški škof iz Limericka (Irska), je govoril o veliki temi sprave. V svojem nagovoru o moči odpuščanja in pomiritve po škandalih, ki so zadeli irsko Cerkev, je zatrdil: »Sveti Duh nas spodbuja, naj delamo na tem, da nam ne bi nikoli ukradli upanja (prim. Rim 8). Ena velikih skušnjav je prav v tem, da bi zgubili pogum, Sveti Duh pa ohranja upanje živo in nam v krščanski pustolovščini edinosti in sprave pomaga začenjati vedno znova ter z novim poletom.«
Anglikanski škof Trevor Wiliams, po rodu Irec, je podelil svoje pričevanje, ko je bil kot pastor dolga leta odgovoren za Corrymeela, ekumensko skupnost. Ta je na Irskem veliko prispevala k spravi med različnimi frakcijami v konfliktu. »Sprava ni možnost, je nujnost, če želimo dolgotrajen mir. Živimo v svetu ‘oni’ in ‘mi’. Resnica pa je, da obstaja samo ‘mi’. Oznanjevanje te resnice je delo sprave, je delo Svetega Duha.« Evangeličansko-luteranski pastor, Nemec Jens-Martin Kruse, je podelil svojo pastoralno izkušnjo v Rimu, med ekumensko delavnico, ki so jo udejanjili tudi po zaslugi papeža Frančiška.
Škof Munib Younan, predsednik Svetovne luteranske federacije, ki je skupaj z papežem Frančiškom leta 2016 predsedoval zgodovinsko pomembnemu ekumenskemu bogoslužju v Lundu (Švedska), je govoril o prehojeni poti in skupnem razmišljanju ob proslavi 500 obletnice reforme. »Zagotavljam vam, da nas je Sveti Duh vodil in nas še naprej vodi naproti ekumenski pomladi. Na nas je, da pobiramo sadove edinosti. Danes recimo skupaj: V našem razdrobljenem svetu potujmo skupaj kot živi pričevalci, da bi svet veroval.«
Vrhunec srečanja je bila ekumenska molitev v antični cerkvi Svete Marije v Sigtunu in sklenitev »zaveze edinosti«, s katero so se škofje zavezali, da bodo hodili naprej v dejavnem občestvu ljubezni tako, da ljubijo Cerkev drugega kakor svojo. To zavzemanje so potrdili s podpisom in z bratskim objemom.
Vir: www.focolare.org
Prevedla M.S.